Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 10-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 3 000 Kč a máte dopravu ZDARMA

Mateřídouška coby symbol maminek

Mateřídouška (z básnické sbírky Maminka)

Je tak nízká, lidí po ní chodí,

čím ji více šlapou, tím víc voní,

cvrčkům, kteří lidem nevěří,

hlídá někdy prahy u dveří.

 

Také jsem ji trhal v dávném čase,

do kytiček špatně vázala se,

teď jsem rád, když kvítek voňavý

zavoní mi někdy u hlavy.

 

Je už podzim, už teskne září,

jako bych si četl v slabikáři,

vraceje se dlouhou řádkou let -

ještě umím něco nazpaměť.

 

A B C D přeříkávám nyní,

teď už vím, čím vonělo to v skříni,

když maminka vzala ve svátek

šátek plný bílých poupátek.

Báseň od Jaroslava Seiferta se nám mnohdy vybaví ve spojení s maminkou. A když ji pozorněji čteme, můžeme si ve slovech básníka promítnout naší maminku, tak stále milující a trpělivou, i přes všechny útrapy, které ji v životě potkaly. Kdy jindy si připomenout lásku k mamince, než v Den matek, který se slaví druhou květnovou neděli. 

Něco málo o mateřídoušce…

Mateřídouška

Mateřídouška je všestranná bylina, která láskyplně pomáhá při různých zdravotních neduhách. Její účinky jsou známé již od starověku. A netřeba se tomu divit, poradí si totiž s nepřeberným množstvím nemocí stejně jako naše maminka. 

Mateřídouška je výborný přírodní prostředek na plicní onemocnění, nachlazení, nespavost, psychické a nervové problémy, otoky a pohmožděniny, únavu, a to i svalovou, žaludeční obtíže a v neposlední řadě na ženské bolesti spojené s menstruací. Moc mateřídoušky v rostlinolékařství ale nejvíce ocení právě maminky s dětmi. V minulosti se svazek mateřídoušky přikládal do kolébky k narozenému miminku, aby dítě hezky rostlo a bylo krásné.

V ústním podání se hovoří: „Mateřídouška reguluje měsíčky, pomáhá při potratech, při normálním porodu urychluje výstup dítěte z těla matky. Čaj z mateřídoušky pročišťuje ušlechtilé vnitřní orgány těla.“ 

Mateřídoušku můžeme v přeneseném slova smyslu doopravdy vnímat jako symbol mateřství. Nejenže je to velice pečující bylina, stejně jako každá maminka, ale také je stejně tak láskyplná k těm, kteří jí to dovolí. Jeden citát od Karla Čapka, který také promlouvá o mateřídoušce, hovoří o této bylině jako o rostlině, která snese bez odmítání vše, co je třeba. A i tak je stále stejná, křehká a krásná, stále milující.

„Neumíš-li být silná jako dub, buď silná jako jalovec nebo houževnatá mateřídouška. Ta, co bez reptání přijímá žár a sucho, zimu, plodnost i zranění.“

My mateřídoušku také pěstujeme a víme, jak jsou její květy krásné a něžné. Jestliže chcete své mamince udělat radost právě mateřídouškou, máme pro vás dva čaje, v kterých tuto bylinu naleznete – Průdušková magie a Večerní pohoda

Den matek v historii

Mateřství se oslavuje už odnepaměti, všichni dozajista známe slavnou Věstonickou venuši. Ani v antice neopomněli oslavovat plodnost, v Římě přináležel den plodnosti a žen na první březnový den, v Řecku zase slavili den matky bohů. Když se podíváme do středověku, oslavy maminek se spojovaly s obdobím, kdy chudí sloužící dostali jeden volna, aby mohli odcestovat do svého rodného kraje za svými matkami či alespoň do kostela na mši.

Svátek matek v moderním slova smyslu vznikl až na počátku 20. století. Myšlenku pravidelných oslav všech maminek stvořila Anne Marie Jarvisová z USA, která bojovala za práva matek a snažila se, aby tento den uznala celá společnost. Poprvé ho oslavila v roce 1907 v kruhu svých nejbližších. O sedm let později, roku 1914, již svátek oficiálně vyhlásil americký prezident Woodrow Wilson jako národní.

V českých zemích položila základní kámen tohoto svátku dcera Tomáše Garrigue Masaryka, Alice, v roce 1923. Od té doby se Den matek slavil i u nás, a to až do komunistického převratu v roce 1948. Po převzetí moci komunisty byl svátek matek upozaděn a více byl preferován Mezinárodní den žen. Po revoluci v roce 1989 se opět tento den začal slavit stejně jako nyní, druhou květnovou neděli. 

Poděkujme maminkám

Den matek je svátek, kdy se po celém světě vzdává hold všem maminkám za to, jak se o nás bezpodmínečně starají, milují nás a především za to, že nám darovaly život. Poděkujme jim za jejich nekonečnou lásku a péči. 

My jsme pro maminky speciálně na jejich svátek připravili pleťový krém pojmenovaný Bylinkový mix, který jim vykouzlí úsměv na rtech a pomůže sjednotit pleť, odstranit malé vrásky či kožní problémy.

Pro maminky máme také speciální čaje - Harmonie ženy, Magie zralé ženy či Magie kojící maminky.

Pro potěchu duše a dobrou náladu provoněnou bylinkami jsme vytvořili Ochranné parfémy. Ochranný parfém s BIO růžíje symbolem lásky, který každou ženu určitě potěší. 

Nezapomeňme na maminky, zaslouží si to! ♥

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit.

Informace pro zákazníky

O nás | GDPR Obchodní podmínky | Blog Kontakty

Kde nás najdete

Karhule 1,
257 08 Načeradec

 
 
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz