- Štítky blogu
- bylinky
- bio
- byliny
- jak na to?
- yzop
- měsíček
- levandule
- slow kosmetika
- blaník
- heřmánek
- novinky
- meduňka
- nové produkty
- pod pokličkou
- růže
- recepty
- zelená lékárna
- květové vody
- květová voda
- hydroláty
- destilace
- kosmetika
- tinktury
- mystika
- esenciální olej
- příroda
- řebříček
- hydrolát
- cestování
- mast
- šalvěj
- třezalka
- macerace
- mateřídouška
- zdraví
- tradice
- čaj
- kelti
- oleje
- podzim
- čaje
- od semínka
- testování
- oheň
- ženské bylinky
- imunita
- magie
- svátek
- zahrada
Podzimní pletí aneb nevyhazuj, co tě může léčit
Ti, co mají zahrádky, to dobře znají. Podzimní chystání záhonů na příští rok, to je pletí, rytí, mulčování a spousty krásné práce v hlíně a s rostlinkami.
Jen občas nám některé lezou na nervy, protože je prostě v zahrádce nechceme.
Víte však, že mnoho plevelů, které nejvíce okupují vaše záhonky, jsou vlastně úžasné léčivky, jejichž kořeny můžete využít při péči o vaše zdraví?
Tak třeba kopřiva, její husté žluté kořeny rostou neskutečnou rychlostí, když už je však vyryjeme z hlíny, můžeme je využít k výrobě tinktury, nebo přípravku na vlasy k posílení kořínků, proti lupům, vypadávání a ke zlepšení kvality vlasů. Sušený kořen se dá použít podobně jako nať k očistě krve a posílení ledvin.
Nebo taková pampeliška, která má kořen hluboko v zemi. Ta má blahodárný vliv na celkové zdraví, umí vyčistit játra, čímž může pomoci při akné, PMS, dně a mnoha dalších problémech souvisejících s látkovou výměnou. Podaří-li se nám několik kořenů vydolovat, mužem je vyčistit, nakrájet a usušit pro detoxikační výluhy, nebo tinkturu. Upražíme-li mírně takto připravený kořen, získáme „pampeliškovou kávu“, která je zdravou alternativou pro kávu, nebo jiné kávovinové nápoje.
Dalším takovým „oblíbencem“ je pýr plazivý. Jeho kilometrové kořeny jsou trnem v oku nejednomu pěstiteli, málokdo však ví, že jeho kořeny umí snižovat hladinu cholesterolu, odvodňovat a udržovat tak zdraví močových cest a ledvin. Stejně jako obě předchozí byliny jej můžeme použít k vyčištění těla.
Takže až budete příště bojovat s kořeny některé z těchto bylin, možná si vzpomenete na tento článek. Kořeny je potřeba pořádně vyčistit od hlíny, pořádně je proprat ve vodě, naporcovat a buď dát usušit na čaje či oplachovací výluhy, nebo naložit do lihu jako tinkturu. Kořeny vždy sbíráme na podzim, kdy mají největší sílu, nebo brzy z jara, nejlépe při couvajícím měsíci.
Kořeny můžeme naložit i do oleje, nebo do octa, o tom však někdy příště…
Krásný zbytek podzimu přejeme z Experimentální zahrady
Herba·Roja