Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 10-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 3 000 Kč a máte dopravu ZDARMA

“Zapalte ohně a očistěte se!” praví naši předci

Poslední den v dubnu byl pro Kelty, kteří žili například i u nás na Blaníku, velice magickým. Považovali ho za jedno z nejdůležitějších období v roce, chvíli kdy se očišťují před vstupem do následující světlé/teplé etapy. Nepřijde vám někdy, že je tato noc skutečně protkaná ojedinělou energií? 

Západ slunce nad Blaníkem

O významu svátku, i když v nynější době lehce pokřiveném, založeném na pálení čarodějnic, svědčí právě to, že přetrval i pod taktovkou jiných našich kultur dodnes. Pojďme tedy poodhalit tajemství keltského svátku Beltine, než zapálíme 30. dubna ohně. Třeba nás uvědomění si tradic našich předků posune k světlejším zítřkům.

Keltské svátky

Keltské nejdůležitější svátky rozdělovaly rok na čtyři období. Temná část začínala zřejmě svátkem Samainem (31. října/1. listopadu), který můžeme ztotožnit s křesťanským Svátkem zesnulých. 1. února následoval Imbolc, přelom temného období (“Na Hromnice o hodinu více,” říkává se o 2. únoru). Poté v noci ze 30. dubna na 1. května (o Čarodějnicích) začínalo světlé období roku svátkem Beltine. Jako čtvrtý následoval u nás dnes již zcela zapomenutý svátek Lugnasad, který se slavil 1. srpna a předznamenával blížící se podzim. 

Svátek Beltine

Svátkem Beltine nezačíná astronomické jaro ani léto, ale je počátkem jarního počasí. Pro naše předky to proto bylo jedno z nejdůležitějších období, a možná to nejdůležitější.

Po oslavách 30. dubna totiž vypouštěly svá stáda dobytka znovu na přirozené pastviny. Mláďata, která se po Beltine narodila, měla největší pravděpodobnost přežití, protože samice po pasení na zelené píci měla dostatek mateřského mléka. 

Začátkem května se tak konečně všechna domácí zvířata dostala z temného, hladového a stísněného zimního ustájení, které bylo promořeno choroboplodnými zárodky a parazity, na čerstvý vzduch a k dostatečnému přísunu potravy. Z tohoto pohledu lze zcela pochopit i tradované procházení dobytka kolem ohně, případně mezi dvěma ohni, doprovázené zaříkáváním a kouzlením druidů. 

U lidí, Keltů, to bylo obdobné jako u dobytka. Děti, které se narodily kolem tohoto termínu měly větší šanci přežít první měsíce svého života.Není proto divu, že se kolem 1. máje sjednávaly manželské svazky. Ale pozor, jen sjednávaly, nikoli uzavíraly. Ne nadarmo existuje staré přísloví “Svatba v máji, nevěsta na máry”. V tomto ohledu je totiž zcela jisté, že děti zplozené na začátku května by se narodila do temného období, které nebylo pro raný život příliš příznivé.

Moc svátku Beltine umocňoval i fakt, že hezké a teplé počasí nadcházejícího světlého období umožňovalo opět přespávat venku.  Po velkých oslavách 30. dubna tak odcházeli ze svých vesnic válečníci a dobrodruhové, aby podnikli své vytoužené a potřebné výpravy.

Beltine proto musel být skutečně svátek svátků. Bylo totiž co oslavovat. Zapalte tedy ohně! Přichází čas očištění. A to nejen pro dobytek, ale také pro člověka. “Projít ohněm očištění” nebo si uspořádat jiný obdobný rituál znamená zbavení se vší špíny, kterou na nás zanechalo temné období roku. Zanechat za sebou zážitky posledních pochmurných měsíců, kdy nemilosrdně vládla noc, zima, nemoci a hlad. 

Význam pálení ohňů nebyl pro Kelty ale pouze očistný. Ohně rozdělávali především na místech, kde tušili vstupy do světa čarodějnic a víl, které nemusejí být v jejich chápání nutně jen zlé a nebo jen hodné. I tak ale světla svítila nocí hlavě z kopců a hor, která byla pro naše předky magicky významná. Nebylo by se čemu divit, kdyby jeden nebo dva ohně hořely také na našich Blanících - Malém i Velkém. To, že Keltové tento kraj a posvátné hory obývali není pochyb, jak svědčí i archeologické nálezy a průzkumy naznačují silnou energetickou vibraci. 

Rituály s ohněm

Věřím, že i pro nás v dnešní době je tento svátek, i když s jiným jménem Svátek čarodějnic, něčím kouzelným a očistný. Jeho sílu můžeme podpořit meditací nebo jakýmkoli rituálem. Posezení s přáteli u ohně či uvaření si čaje u hořícího krbu může být také oslavou této významné noci. 

Tipy pro rituály během svátku Beltine

Jestliže chcete podpořit energii starého svátku Beltine nejen ohněm, který je pro tuto noc nejvíce podstatný, mám pro vás několik tipů:

Uvažte si ochrannou kytičku nebo vykuřovací svazek. Ty naše váže bylinkářka Hanka a každému vtiskává ojedinělý náboj. Bylinkový svazek vám může posloužit k očištění smyslů, vaší energie či energie libovolného místa. Rozvonět si ho můžete u ohně či doma, kde s ním projdete každý roh v pokoji. 

Energii vašeho rituálu a celé noci mohou podtrhnou i vaše oblíbené kameny či vůně. V našich ochranných parfémech najdete obojí. 

K upokojení mysli nejlépe poslouží váš oblíbený čaj. Pro nás je naprosto jasnou volbou Magie hory Blaník, která je inspirovaná právě magickou silou posvátných hor Blaníků. 

A v neposlední řadě v ohni spalte všechny zlé myšlenky, pocity a emoce, zážitky i zármutky. Zahoďte vše temné do ohně, třeba napsané na papíru nebo jen ve vaší mysli. A uvidíte, že se další den, 1. máje, probudíte s větší energií prosvětlenou nastávajícím teplým obdobim. 

Oslava čarodějnic

 Informace čerpány z knihy od Vladimíra Mátla – Krajinou druidů aneb Keltové na území Čech.Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit.

Informace pro zákazníky

O nás | GDPR Obchodní podmínky | Blog Kontakty

Kde nás najdete

Karhule 1,
257 08 Načeradec

 
 
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz