- Štítky blogu
- bylinky
- bio
- byliny
- měsíček
- jak na to?
- yzop
- levandule
- slow kosmetika
- blaník
- příroda
- meduňka
- heřmánek
- nové produkty
- novinky
- růže
- řebříček
- pod pokličkou
- kosmetika
- tradice
- esenciální olej
- hydroláty
- destilace
- zelená lékárna
- recepty
- květová voda
- mystika
- květové vody
- tinktury
- cestování
- čaj
- mast
- šalvěj
- zdraví
- třezalka
- mateřídouška
- kelti
- oheň
- zvyky
- svátek
- macerace
- hydrolát
- ženské bylinky
- testování
- podzim
- čaje
- kopřiva
- magie
- rituál
- oleje
Bylinné tinktury
Co jsou vlastně tinktury?
Jsou to koncentrované esence bylin vyrobené několikaměsíční macerací ve vysokoprocentním alkoholu. My nejraději používáme 65% pálenku z jablek, protože zastáváme názor, že pálenka získá jejich energii. Na jablíčka svítí celé léto a podzim sluníčko!
Proč používat tinktury?
Jsou totiž případy, kdy už nestačí pouze užívat čaj, ale je lepší sáhnout po tinktuře, protože je silnější.
Důvodů může být více. Patří mezi ně akutní problémy, nebo naopak stavy dlouhodobě přetrvávající, prostě když nastane potřeba zesílit léčbu.
Dalším důvodem může být pracovní vytížení a nemožnost si uvařit čaj 3x denně, tehdy je jednodušší nakapat si tinkturu do sklenice s vodou a hned vypít.
Dávkování u většiny tinktur je podobné:
Udává se podle tělesné váhy. Tedy kolik kg, tolik kapek tinktury, ale je lepší si ji rozdělit do 2-3 dávek za den. V případě akutních problémů se u běžných bylinek může dávkování na krátkou dobu zvýšit.
Naše bylinné tinktury Herba·Roja jsou v "domácí" kvalitě a jsou tedy silnější, proto je lepší začít s nižším dákování a postupně navyšovat, je-li to třeba.
Nezapomínejme tinktury vždy zapíjet dostatečným množstvím vody.
Obvykle se setkáváme s tinkturami z jedné byliny, u nás ale můžete nalézt i kompozici pro ženy složenou z řebříčku, kontryhelu, třezalky, heřmánku a divizny. Je hlavě proti menstruačním bolestem a na gynekologické potíže obecně.
Dále mezi naše novinky patří tinktura na uklidnění nervů ze srdečníku, černého bezu, levandule, dobromysly, lípy, meduňky a kozlíku, která nám může pomoci čelit splínům v nadcházejícím podzimním a zimním období.
Další naší oblíbenou směsí tinktur je pracovním názvem "zimní sprej" to je díl šalvěje, lichořeřišnice, medu, půl dílu řepíku a propolisu.
Trápí-li Vás paradentoza, nebo jste po stomatologickém zákroku! Doporučíme si namíchat po dílech tikturu z šalvěje, technického konopí a kostivalu.
Tinktury si můžete naložit sami doma z bylinek čerstvých, nebo i sušených.