Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 10-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 3 000 Kč a máte dopravu ZDARMA

Jak se připravit na jaro na zahradě?

Ještě neskončily zimní mrazíky, někde stále poletuje sníh, ale my už zvědavě kráčíme po našich polích pod Blaníkem a zjišťujeme s jakou prací začít. Pomalu, ale jistě, vítáme jaro. O tom, že zanedlouho se vše opět zazelená, nás přesvědčují první vykvetlé sněženky a vykukující zelené výhonky bylinek. Snažíme se pozvolna začít s pletím, rytím záhonů a políček, zkracováním některých bylinek a samozřejmě už také sázíme a sejeme semínka, aby vše vyrostlo, tak jak má.

Se setbou většinou začínáme už na konci podzimu, ale co nestihneme do zimy, musíme dohnat v předjaří. Proto se nebojte, se setbou bylinek můžete začít také až nyní. Ale určitě neváhejte!Čím dříve, tím lépe.

Práce na poli

Jak na to?

Pro začátek je určitě potřeba půdu prokypřit, vzít si rýč a dodat půdě kyslík a vyčistit jí od plevele. Pak už stačí si udělat brázdičky či jamku na semínka. Hloubka brázdiček či jamek nemá být příliš hluboká, stačí tak jeden až dva centimetry. Důležité je, aby semínka byla lehce zakrytá hlínou. TIP: semínka dáváme tak hluboko, jak jsou veliká. Je to opatření proti ptáčkům, kteří by si na semínkách rádi pochutnali, a proti větru, který by vám vaši drahocennou setbu mohl odfouknout. A pak už jen stačí políčka a záhony kontrolovat, zda někde neroste plevel.

Budete sami překvapeni, jak rychle se v půdě objeví první vyklíčené bylinky. A pak už vše nechejte na přírodě. Stačí aby občas zapršelo a bylinky porostou samy. Na vás pak už jen čeká pletí a pletí :)

A pro zajímavost, my máme již zasazený i česnek, který se nám podařilo zasadit během zimy. Nyní už jen zasadíme cibuli a do konce března, až bude trochu tepleji, se pustíme do zeleniny. Setbu bylinek ale odkládat nemusíte. Ta v půdě vydrží i mrazíky, stejně jako třeba saláty či mrkev.

Některé bylinky, ale musíme chránit před mrazem až do zmrzlých, třeba například lichořeřišnici.

 

Seznam našich letošních semínek (vlastnosti a růst bylinek):

Semínka sbíráme především pro svoji potřebu na polích pod Blaníkem. Vždy nám ale nějaká semena zůstanou a ty pak nabízíme vám jako farmářské osivo. Všechny semínka jsme sbírali ručně minulý rok na konci léta. A jsou určená k přímé setbě.


Semínka divizny velkokvěté

Semínka divizny velkokvěté se vysévají na začátku jara. Semena se příliš nezakrývají, může se jen lehce zakrýt hlínou jako ochrana proti větru a nenasytným ptáčkům. Ke klíčení a také k růstu potřebuje bylina dostatek světla, sázíme ji tedy tam, kde víme, že slunce svítí skoro celý den. Půda by měla být propustná, spíše štěrkovitá a suchá. Divizna je dvouletá bylina dorůstající až do dvou metrů. První rok vytváří listovou růžici, další rok žluté květy. Následně se samovolně vysemeňuje.


Semínka třapatky nachové

Semínka třapatky nachové se mohou vysévat již v březnu, na začátku jara, a pěstování je velice jednoduché. Semínka stačí lehce zakrýt půdou. Bylinka se spokojí s jakoukoli půdou, nejlépe se ji ale daří na slunném stanovišti. Velmi dobře snáší i delší sucho. Nevyhovují ji ale větrné prostory, proto je lepší sázet ji v záhonu s dalšími bylinkami. Třapatka je trvalka a je mrazuvzdorná. Kvete až druhým rokem, ale na záhonu vydrží mnoho let. Dorůstá až do 140 centimetrů.


Semínka lichořeřišnice

Semínka lichořeřišnice vyséváme od začátku jara až do konce července. Jamka na semena by měla být maximálně dva centimetry hluboká, lepší je do jamky dát tři až čtyři semena, pak jsou rostliny hustší. Zemina by měla být před tím pořádně prokypřená a vlhká. Lichořeřišnice je ale jinak na pěstování nenáročná, vyhovuje ji slunné stanoviště s normální půdou, spíše chudší a vlhčí. Pěstovat ji můžeme jako půdokryvnou, nebo popínavou rostlinu. Lichořeřišnice je jednoletka, špatně snáší mráz.


Semínka bukvice lékařské

Semínka bukvice lékařské vyséváme na jaře. Rostlina potřebuje slunné stanoviště s propustnou hlinito-písčitou půdou, snese i sušší půdu a odolává mrazíkům. Krom vhodného stanoviště nepotřebuje žádnou další péči. Na podzim se může jen lehce zastřihnout. Dorůstá v rozmezí od 20 do 60 centimetrů a pěstovat ji můžete samostatně nebo ve smíšených trvalkových výsadbách. Bukvice lékařská je trvalka a svým růstem vytváří koláčovité keříky.


Semínka měsíčku lékařského

Semínka měsíčku lékařského se vysévají do konce března. Když rostlinku nestihnete včas zasít a začnete až v průběhu léta či podzimu, vykvete vám až další rok. Stanoviště pro měsíček je nejlepší slunné. Bylinka má nejraději půdu hlínito-písčitou, propustnou a dobře zásobenou živinami. Nevyhovuje jí přílišná vlhkost. Semena by se neměla vysévat hustě, jednotlivé rostlinky potřebují prostor pro růst. Hloubka jamky, do které budete vysévat, by neměla být hlubší než 2 až 3 centimetry, semínko stačí do půdy jen lehce zatlačit. Každý rok by zahradník měl měnit místo, kam měsíček vysévá, aby byla půda stále plná živin. Měsíček lékařský je letnička.


Semínka slézu maurského

Semínka slézu vyséváme na jaře. Rostlince se daří nejlépe v propustné písčité půdě na slunném stanovišti, ale zároveň skryté před větrem. Stonky slezu se totiž snadno polámají. Půda by měla být vlhká akorát, v příliš vlhké půdě se jí nedaří. Sléz maurský je trvalka a s mrazíky nemá problém. Nejlépe kvete až druhý rok po setbě. Při dobré péči vydrží rostlina více let, ovšem každým rokem bude květů ubývá. Proto je vhodné výsadbu stále doplňovat novou setbou semen slézu.


Semínka yzopu lékařského

Semínka yzopu lékařského vyséváme na jaře, v březnu či dubnu. Rostlina ze začátku roste pomaleji, semínka klíčí asi 20 dní. Nejlepšími místy pro tuto rostlinu jsou ty slunné, zároveň ne moc větrné. Nejlépe se jí daří v propustných půdách, naopak jí nevyhovuje mokrá, kyselá a písčitá půda. Yzop si žádá půdu s dostatkem vápna, před pěstováním je proto dobré zem prohnojit. Yzop je vytrvalá rostlina, která krom pletí a zastřihávání suchých větviček, nepotřebuje žádnou jinou péči. Okolí rostlinky se doporučuje zamulčovávat, tak předejte většímu množství plevele.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit.

Informace pro zákazníky

O nás | GDPR Obchodní podmínky | Blog Kontakty

Kde nás najdete

Karhule 1,
257 08 Načeradec

 
 
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz