Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 10-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 000 Kč a máte dopravu ZDARMA
05.11.2022
Pod pokličkou

Fair Trade a férové ceny. Aneb jak vyrábíme měsíčkovou mast

Spousta z vás nakupuje výrobky označené tímto logem, Fair trade. To zaručuje férový plat zemědělcům, výrobcům a řemeslníkům z třetího světa. Je to taková jistota, že je velké korporace nevykořisťují a že farmy mají lepší vztah k planetě a k životnímu prostředí, než ty bez označení. Tedy doufejme a já věřím, že to tak je, protože znám spousty malých zemědělců a ať říká kdo chce co chce, prostě udržují na venkově takový ten koloběh, pomáhají místní krajině a lidem.

Jak je tomu ale s fair trade u nás?  U nás to by mělo být to známé logo BIO, ale férové ceny se moc neřeší.

pole a Kája

Většinou slyšíte, to je drahé, to umím také, to by babička dokázala levněji. Jo a teta ještě levněji. Proč to tolik stojí?

Měsíc férových cen

Je jedno, zda to jsou upletené ponožky, svetr, maňásek pro děti nebo uvařená marmeláda, sirup či nasušené bylinky nebo kosmetika z nich vyrobená.

Ano je možné, že byste to zvládli levněji, o tom žádná. Pokud si věci vyrábíte pro sebe, pro radost je to v pořádku. Pokud s nimi, ale začnete obchodovat, v pořádku to není. Tedy pouze do toho okamžiku, kdy na to nemáte živnost.

Není to jen o obcházení státu, ale je to o podtrhávání ceny nám malým živnostníkům, kteří koníček povýšili na živobytí.

Ono je něco jiného, když nemusíte platit pronájem, daně, DPH, odvody na sociálním a zdravotním pojištění, nemusíte mít zkolaudovanou provozovnu, nemusíte za ni platit nájem a ani energie navíc.

měsíčková mast

Pojďme se ve zkratce podívat na zoubek třeba měsíčkové mastičky. Ta je u vás jedna z nejoblíbenějších!

Co se skrývá za cenou 490 korun.

Nejdřív začnu od konce. Daně. Nejhorší je DPH 21%, pak daň z příjmu a sociální odvody. Následuje pronájem a energie provozovny, která se musela zkolaudovat na všech možných úřadech, vybavit. A samozřejmě jen základním vybavením. Postupně, když je koruna navíc, tak se teprve dovybavuje.

No a to je jen začátek, než můžeme začít kosmetiku prodávat. Před tím ji musíme nechat certifikovat a zaplatit nemalé poplatky za laboratorní testy a vypracování zprávy o bezpečnosti produktu. To navíc zahrnuje spousty papírování s každou šarží, s obaly, se surovinami. Ale to je jiná kapitola.

Takže jupí, máme provozovnu, máme certifikovanou kosmetiku.

měsíčková mast, výroba

Teď obaly, ty také nejsou zadarmo. A hlavně je potřeba je vyvinout, vyzkoušet, najít a udělat jim potisk. Ještě, že můj muž je grafik a já bývalá produkční. BINGO nemusíme platit nikoho navíc, jen to je hromada času u počítače a nejen tam.

Bude to dlouhý článek. Ale tak to je, prostě mastička nevznikne ze dne na den.

Protože měsíček musíme nejdříve zasít a zase špatně.

Nejdříve musíme připravit pole, pak zasít, čekat, mezi tím projít auditem na BIO, který se platí (o složitém papírování, párování a tak dále by byly další články).

pole

Jupí měsíček roste, takže honem na pole a vyplít ho od bodláků a dalšího plevele, to se do doby květu udělá ještě dvakrát. HA že bychom měli vyhráno? Skoro. Jen ještě měsíček ručně sesbíráme, pomalu usušíme a uskladníme do sklenic.

Pak objednáme čerstvé sádlo, které jeden den škvaříme, spíše tedy rozpouštíme. Naložíme do něj náš sušený květ měsíčku, který má certifikaci BIO – to je fakt hodně vydřená práce, ale stojí to za to. Neumím si představit, že bych koupila sušený květ bez znalosti původu, bez toho, aniž bych věděla, kolik potu, slz, smíchu a radosti je za jeho pěstováním.

výroba masti

Nyní stačí počkat 5 týdnů, kdy ho pravidelně po týdnu rozpouštíme. Pak přidáme panenský včelí vosk. Nalijeme do obalů, zatavíme, zavíčkujeme a můžeme se přesunout do kanceláře, kde si začneme hrát na marketingové a obchodní specialisty, abychom vám mohli naší mastičku prodat a udělat vám radost nebo pomoci při léčbě vašich zdravotních problémů.

Pořád si myslíte, že je drahá? Když jsem to spočítala, udělalo se mi špatně, ale zdražovat nebudeme! Vážíme si vás a cenu jsme nastavili férově, abychom prací žili a vám pomáhali.

Děkujeme za váš čas, Karolína a Dan

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit.
Informace pro zákazníky

O nás | GDPR Obchodní podmínky | Blog Kontakty

Kde nás najdete

Karhule 1,
257 08 Načeradec

 
 
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz