Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 10-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 3 000 Kč a máte dopravu ZDARMA

Bylinkami k dobré náladě, aneb zbavte se stresu přírodní cestou

Dnešní doba a aktuální situace jdou ruku v ruce se špatnými psychickými stavy, stresem a různými neurózami. Nejste v tom sami! Každého z nás občas přepadne trudomyslnost, ze které se ne a ne vyhrabat. To, že máte vnitřní strach a úzkost je normální, jen je potřeba se jim nepoddat!

Pečovat o svou psychiku by měl každý, nejen nárazově, ale pravidelně v rámci celého života. Jak začít? A jaká je nejlepší první pomoc?

Největším pomocníkem pro navození dobré nálady a tedy i psychiky je příroda. Ta nás obdarovává mnohými léčivými bylinami, které mají blahodárné účinky na duši a na psychické zdraví. Pro ty, které trápí stres, rozladěnost, depresivní stavy či špatná nálada, jsou byliny prvním krůčkem k uzdravení mysli.

Plno bylin, které jsou vhodné ke zlepšení psychického stavu a pomohou odbourat stres, pro vás pěstujeme pod horou Blaník již řadu let. 

K osvěžení mysli, zlepšení nálady a boji proti depresím je prvním “nejlehčím” krokem uvařit si čaj z léčivých bylin, nebo si z nich udělat koupel či obklad. Skvělým doplňkem proti úzkostným pocitům a psychickým problémům jsou také bylinné tinktury, které můžete užívat vnitřně. Napište si o ně na našem facebooku či nám dejte vědět přes e-mail info@herbaroja.cz. Zatím jsou to podpultovky.   


Když bylinky a tinktury spojíte s relaxačními masážemi a koupelemi, při kterých je dobré využít bylinné masti a oleje, nebo s aromaterapií, dostanete se zas o kousek dál při léčbě vaší duše. Ale to probereme až v dalším pokračování našeho seriálu. 


Pojďme se na jednotlivé bylinky, které osvěží vaší mysl, podívat podrobněji. 

levandule

Byliny pro dobrou náladu:

bukvice lékařská – má zklidňující účinek, což se hodí při úzkostech, neurózách, při nespavosti, stresu nebo dokonce při depresi. Uvařte si z bukvice čaj nebo vyzkoušejte tinkturu. Pokud máte divoké sny či noční můry, stačí si polštář vycpat asi do půlky čerstvě usušenou natí bukvice. Takový polštář vydrží asi čtyři měsíce a pak je třeba obsah vyměnit. 

dobromysl obecná – jak už sám název byliny napovídá, dobromysl má pozitivní vliv na psychiku, působí proti neurózám, proti stresu a nespavosti. Pomáhá také proti migrénám. Ze sušené natě z dobromysli si můžete uvařit čaj nebo ochutnejte namíchané čaje pro podporu psychiky – Magie dobré nálady, Večerní pohoda či Magie hory Blaník.  

heřmánek pravý vhodný ke zklidnění psychiky, stresu a při odbourání depresivních stavů. Pro harmonizaci duše si můžete uvařit heřmánkový čaj nebo můžete ochutnat naše speciální čajové směsi – Polední siesta a Magie dobré nálady. Neodmyslitelným pomocníkem pro uklidnění mysli je i heřmánková tinktura. Tišivě působí i koupele a umývání, neboť heřmánek má dobrý vliv na celý nervový systém. Při těžkých chorobách a stavech vyčerpanosti se budete velmi rychle cítit zdravý a vnitřně uklidnění. 

konopí– konopí pomáhá v tu chvíli, když už jsou na naši mysl jiné bylinky krátké. Vyzkoušejte naše CBD kapky. Ty pomohou s nespavostí, depresemi i negativními myšlenkami.

kozlík lékařský – povzbudí při stresu i depresích, pomůže při nespavosti a přecitlivělosti. Mezi bylinami je kozlík doslova nejúčinnějším antidepresivem. Vyzkoušejte tinkturu z kozlíku lékařského nebo čaj ze sušeného kořenu. Doslova vám vypne mysl a umožní tak usnout. Kozlík se doporučuje také při abstinenčních příznacích.

květy ovocných stromů (trnka, černý bez, třešeň) – květy trnky, černého bezu a třešně jsou prokazatelnými pomocníky při špatných psychických stavech. Mají čistící a harmonizující účinky a k tomu skvěle chutnají. Uvařte si z jednotlivých květů čaj a podpořte tak svůj psychický stav.

levandule lékařská – působí příznivě při depresích a stresových zátěžích, uvolňuje napětí a navozuje pocit relaxace. Na fyziologické úrovni snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu, který jinak udržuje naše tělo v pohotovosti. Pro zklidnění mysli doporučujeme čaj Magie dobré nálady či levandulovou tinkturu. Pro přípravu koupelí a obkladů můžete použít levandulový sušený květ. 

lípa srdčitá – velice zklidňující bylina pro vaši psychiku, napomáhá dobré náladě a uvolňuje mysl. Uvařte si z lípy čaj, který vás pohladí po duši.

mateřídouška obecná – navozuje duševní svěžest, doporučuje se na nervové podráždění či deprivaci. Sušenou nať z mateřídoušky využijete k přípravě jednodruhového čaje nebo také k přípravě koupele, která je vhodná zvláště pro nepokojné a nervózní děti, ale samozřejmě také pro dospělé. Na dobré usínání vyzkoušejte namíchaný čaj Večerní pohoda či tinkturu z mateřídoušky.

meduňka lékařská – kouzelná bylina s velkou škálou účinnosti na nervovou soustavu – používá se na nespavost, duševní neklid, podrážděnost, úzkosti, deprese. Často se o ní mluví jako o „přírodním antidepresivu". S úspěchem se používá u lehčích forem melancholie a u depresí. Pro zlepšení psychického stavu si uvařte čaj z meduňky. Pro ženy, které trápí deprese či úzkost, máme namíchaný čaj Harmonie ženy.

růževýborná pro aromaterapii, hojí duši, přináší úlevu při vyčerpanosti, úzkostech, depresích, uvolňuje napětí a pomáhá s nespavostí. Je neocenitelným pomocníkem při práci s vnitřními bolestmi. Z růže si můžete připravit výluh do koupele nebo voňavý čaj. 

srdečník obecný – využívá se při srdečních chorobách nervového původu, tlumí například bušení srdce. V tradičním léčitelství se srdečník podává při nespavosti, úzkosti nebo nadměrném stresu, i při klimakterických potížích spojených s návaly a pocením. Rovněž se užívá k vyvolání opožděné nebo vynechané menstruace, proto se ale nedoporučuje těhotným ženám. Snižuje tepovou frekvenci a krevní tlak. Užívat ho můžete jako jednodruhovou bylinku v čajovém nálevu nebo ve formě tinktury. 

třezalka tečkovaná – starý osvědčený prostředek při léčbě depresí. Z třezalky si můžete udělat čaj nebo můžete vyzkoušet náš namíchaný – Večerní pohodu, Magii dobré nálady, Magii hory Blaník. Výborným pomocníkem ke zlepšení nálady je i naše tinktura. Tinktura z třezalky se označuje jako „arnika pro nervy“. Můžete si ji sami z čerstvých květů připravit a s úspěchem použít při onemocnění nervů, zánětech nervů, neurózách, slabostech nervů a nespavosti. Třezalkou vyléčíme poruchy řeči, nepokojný spánek, hysterické záchvaty, náměsíčnictví i noční pomočování a deprese.

yzop lékařský – při správném dávkování má podpůrné účinky na psychiku, je však třeba používat ho s rozvahou. Těhotné a kojící ženy by se yzopu ale měly vyvarovat. Vyzkoušejte ho v našich čajových směsích – Magie dobré nálady, Večerní pohoda a Magie hory Blaník, kde je nakombinován tak, aby pomohl co nejlépe.


 

Seznam všech našich tinktur

Jak používat tinktury

 


Bylinky a produkty z nich jsou zaručenou první pomocí pro ty, které trápí špatný psychický stav, stresy, deprese či nespavost. I tak je ale potřeba se o psychiku starat komplexněji a delší dobu, aby se nám opět vrátil úsměv na tvář.

Jak postupovat dál? Čím doplnit bylinky, aby byla psychohygiena účinná? To se dozvíte v dalším dílu našeho seriálu Herba·Roja, tentokrát o aromaterapii.


 

Bylinné směsi na nervy od Herba·Roja

Jestliže si chcete pochutnat na již připravených čajích, zvolte naše namíchané směsi. 

Sáček doporučujeme louhovat 2 minuty a lze ho použít opakovaně 2-3krát. Nepřekračujte doporučenou denní dávku. U citlivých osob je možnost fotosenzibilace.

Magie dobré nálady – BIO řebříček obecný, BIO dobromysl obecná, BIO yzop lékařský, BIO měsíček lékařský, BIO třezalka tečkovaná, BIO levandule lékařská, BIO heřmánek pravý

Magie dobré nálady


Magie hory Blaník – BIO řebříček obecný, BIO dobromysl obecný, BIO yzop lékařský, BIO měsíček lékařský, BIO třezalka tečkovaná, BIO sléz maurský, BIO chrpa modrá


 

Večerní pohoda – BIO dobromysl obecná, BIO yzop lékařský, BIO třezalka tečkovaná, BIO levandule lékařská, BIO růže, BIO měsíček lékařský, BIO šalvěj lékařská


Polední siesta – BIO řebříček obecný, BIO máta marocká, BIO kopřiva dvoudomá, BIO měsíček lékařský, BIO heřmánek pravý, BIO šalvěj lékařská, BIO sléz maurský

Polední siesta


Harmonie ženy – BIO řebříček obecný, BIO meduňka lékařská, BIO měsíček lékařský, BIO divizna velkokvětá, BIO třezalka tečkovaná, BIO šalvěj lékařská, hluchavka bílá

Harmonie ženy


 

Recepty na čajové směsi od Jiřího Bodláka:

Jako bonus pro vás máme recepty na čajové směsi, které si můžete připravit sami doma.

ČAJOVÁ SMĚS I: 25 g kořene kozlíku, 15 g natě kontryhelu, 25 g tymiánu, 45 g kořene violky vonné, 10 g kořene kuklíku: 50 g směsi zalijeme 1 l bílého vína, necháme stát, svaříme, 10 minut necháme louhovat, scedíme, vymačkáme. Užívá se 3 x denně ½ šálku.

ČAJOVÁ SMĚS II:25 g levandule, 25 g listu rozmarýny. 1 čajovou lžičku směsi přelijeme šálkem vařící vody, 5 min louhujeme a scedíme. Podáváme 2 – 3 šálky denně.

ČAJOVÁ SMĚS III:25 g třezalky, 25 g bukvice lékařské. 2 čajové lžičky směsi přelijeme šálkem vařící vody. 15 min louhujeme a scedíme.  Podáváme 3 šálky denně.

ČAJOVÁ SMĚS IV:50 g dobromysli, 25 g nati meduňky, 25 g nati třezalky, 15 g květu vřesu, 125 g květu prvosenky. 1 polévkovou lžící přelijeme 200 ml vařící vody, necháme 15 minut louhovat a scedíme. Podáváme 3 x denně.

ČAJOVÁ SMĚS V:100 g natě třezalky, 25 g kořene prvosenky,25 g listu máty peprné, 25 g plodu kopru. Do 600 ml vřelé vody dáme 2 polévkové lžíce této směsi, vaříme 1 minutu, necháme 10 minut louhovat a scedíme. Užíváme 6 denně 80 ml odvaru 15 minut před jídlem a 30 minut po jídle.

ČAJ Z KOZLÍKU A MEDUŇKY: tento tradiční recept lze doporučit díky vhodné kombinaci účinků na uklidnění a zlepšení nálady a při depresivních stavech. 20 g kořene kozlíku,20 g listu meduňky, ¼ litu vroucí vody. Byliny smícháme a 2 lžičky spaříme vodu. Necháme 15 minut louhovat, pijeme nejlépe horký 3 x denně po malých doušcích.

 

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit.

Informace pro zákazníky

O nás | GDPR Obchodní podmínky | Blog Kontakty

Kde nás najdete

Karhule 1,
257 08 Načeradec

 
 
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz